pages

POLITICAL EXPOSURE

  • Contested and won an Election as Councilor representing Karu Ward on Non party basis. (1996)
  • Elected Honorable Member, Representing Abuja Municipal Area Council (AMAC) / Bwari Area Council, National Assembly Abuja. (2003- 2007)
  • Appointed Chairman House Committee on FCT, House of Representative National Assembly, Abuja. (August 2003)
  • Appointed Member Committee on Education, Capital Market Commerce, Housing and Urban Development and Women Affairs, Selection Committee House of Representatives, National Assembly, Abuja. (2003-2007).
  • Re-Elected Honorable Member Representing Abuja Municipal Area Council AMAC / Bwari Area Council, National Assembly Abuja. (2008- 2011).
  • Appointed Member House Committee on Federal Capital Territory (FCT), Works, Banking and Currency, Legislative Budget, Disaster Preparedness & Management, Agriculture and ADHOC Committee on 1999 Constitution Review House of Representatives, National Assembly Abuja. (2008)
  • Elected Senator, representing Federal Capital Territory. ( June 2011)
  • Appointed Chairman Senate Committee on Power, Steel Development and Metallurgy, Member Senate Committee on Federal Capital Territory, Member Senate Committee on Trade and Investment, Member National Identity and National Population and Member ADHOC Committee on Bureau of Public Enterprise (BPE).
  • Re-elected Senator, representing Federal Capital Territory. ( June 2015 till date )
  • Appointed the Senate Minority Whip under the Peoples Democratic Party. ( June 2015 till date )
  • Appointed Member Senate Committee on Power, Steel, Development and Metallurgy, Federal Capital Territory (FCT), Water Resources, Communications, Land Transport, 1999 Constitution Review Committee. (2015 – till date)
  • Appointed Vice Chairman Senate Committee on Land Transport (June 2015 - July 2016)
  • Appointed Vice Chairman Senate Committee on Downstream Petroleum Sector. (July 2016 till date)
  • Appointed a member of the Governing Board with the National Institute of Legislative Studies (NILS), Abuja 2015 – till date

APPELLATION

  1. Talban Karu.
  2. Dan- Madami Bwari.
  3. Dan- Buram - Zuba
  4. Dan- Garkuwan Garki.
  5. Sarkin Yakin Wacko
  6. Dan Madanin – Kwali
  7. Katukan Abaji
  8. Ajagu- Nla of Oba Ogun Land.
  9. The Eyioha 1 of Ndi Igbo Abuja.
  10. Santalin Jikwoyi
  11. Sardauna of Kwali
  12. Guragurin Zuru of Zuru Chiefdom
  13. Sarkin Yakin Dagbadna

CONNECT WITH ME

f2

t2

y2